Bol u leđima

Bol u leđima:
SAZNAJTE UZROKE I
PRONAĐITE RJEŠENJE

Bol je obično akutne naravi i nestaje za 2 do 3 tjedna.

Svi smo barem jednom u životu osjetili bol u leđima. Približno 8 od 10 ljudi imalo je sličan problem barem jednom u životu.

Obično nije uzrokovana bolešću, već lošim navikama (loše držanje, nagli pokreti, stres itd.). Često se pogorša jer je ne shvaćamo dovoljno ozbiljno.

Bol u kralježnici manje često prelazi u kroničnu, tj. ne traje dulje od 3 mjeseca i ne razvija se u zasebno stanje; ali ako se to ipak dogodi, time se komplicira liječenje i postaje dugoročno.

Recite NE boli na vrijeme.

Djelovanje počinje unutar
15 minuta1 i traje do 12 sati2

VIŠE

Bol u leđima uglavnom je uzrokovana lošim kretanjem i stresom

Bol u leđima može potjecati iz različitih struktura kralježnice: mišića, tetiva, ligamenata, zglobova, kostiju, pokosnice (periosti), intervertebralnih diskova ili živčanih struktura.

Akutna bol uglavnom se javlja zbog oštećenja prilikom podizanja težeg tereta ili naglog lošeg pokreta. Često je uzrokovana stresom, koji može dovesti do napetosti u mišićima leđa te time pokrenuti ili pogoršati bol u leđima.


Druge loše navike koje mogu pogoršati bol u leđima

nepravilno držanje

nepravilno držanje

gojaznost

pretilost

neudobno sedenje

korištenje niskih, mekih sjedala

podizanje teških predmeta

podizanje teških predmeta

dugo sedenje

dugotrajna razdoblja sjedenja, vožnje ili ležanja

Kronična bol u leđima često je uzrokovana degenerativnim promjenama u kralježnici, koje se vide kao promjene u malim zglobovima kralježnice i na intervertebralnim diskovima.

Glavni uzrok oštećenja intervertebralnih diskova je prerano starenje. Ove promjene prije ili kasnije javljaju se u svih nas, izražene su manje ili više te mogu uzrokovati probleme, ali i ne moraju nužno.


Što možete učiniti ako osjećate bol u leđima

fizička aktivnost

Redovita tjelesna aktivnost, poput hodanja ili plivanja, može biti korisna. Od koristi mogu biti i vježbe opuštanja i jačanja mišića leđa..

odmaranje

Mirovanje može biti korisno samo kada je bol jaka, ali ne i kada je blaga.

tople i hladne obloge

Topli i hladni oblozi.

masaža

Masaža djeluje terapijski, kao i vježbe istezanja i jačanja mišića.

lekovi protiv bolova

Ako osjetite bol koja vas onesposobljava, možete si pomoći tako da uzmete lijek protiv bolova i nastavite s uobičajenom tjelesnom aktivnošću koliko možete. To će vam pomoći da spriječite gubitak mišićne mase i da ojačate mišiće leđa..

lekar

Ako osjećate jaku bol koja ne prolazi nakon jednog ili dva tjedna, obratite se liječniku. To također vrijedi i za slučajeve kada osjećate bol nakon pada, udarca ili prometne nezgode i ako počnete gubiti osjet dodira u nogama i imate manje snage u mišićima nogu.

Nalgesin je pravi izbor za bol u donjem dijelu leđa

Nema smisla patiti zbog jednostavne kratkotrajne boli u leđima i tako joj dozvoliti da vam negativno utječe na život. Možete si pomoći tako da uzmete Nalgesin, koji će vam pomoći da ublažite bol. Ukoliko se analgetik primjeni na vrijeme, prije nego bol postane prejaka, za ublažavanje boli biti će potreban manji broj tableta i liječenje će biti kraće.

Brz početak delovanja

Nalgesin brzo ublažava blagu do umjerenu bol u leđima. Djelatna tvar sadržana u lijeku Nalgesin je naproksen (u obliku natrijeve soli), koji se brzo otapa i omogućuje brzo ublažavanje boli.

Dugotrajno dejstvo

Nalgesin ima dugotrajno djelovanje, pa ga je dovoljno uzeti ga svakih 8 do 12 sati. Kod boli u donjem dijelu leđa, ovo je jako važno jer je liječenje obično duljeg trajanja. Dugotrajno djelovanje lijeka Nalgesin pomoći će vam da spavate bez boli i dobro se odmorite tijekom noći.

Antiinflamatorno dejstvo

Djeluje i protuupalno te istovremeno ublažava bol i smiruje upalu.

Uobičajena doza je 1 tableta svakih 8-12 sati. U slučaju boli u donjem dijelu leđa, liječenje možete započeti tako da uzmete dvostruku dozu – 2 tablete lijeka Nalgesin odjednom. Nakon 8-12 sati liječenje nastavite 1 tabletom. Maksimalna dnevna doza su tri tablete.

SAZNAJTE VIŠE

Česta pitanja

REFERENCE
1. Sevelius H et al. Bioavailability of Naproxen Sodium and its Relationship to Clinical Analgesic Effects. Br J Clin Pharmacol 1980;10: 259-63.
2. Nalgesin SmPC.

NAPOMENA
Prije upotrebe pažljivo pročitajte uputu o lijeku, a o rizicima i nuspojavama upitajte svog liječnika ili ljekarnika.

Krka, d. d.

Sva prava pridržana. Krka, tovarna zdravil, d. d., Novo mesto