Nastojanja da se ublaži bol vjerojatno su stara jednako kao i ljudska vrsta.
Krajem 19. stoljeća Felix Hoffman sintetizirao je acetilsalicilnu kiselinu, koja je korištena kao prvi nesteroidni protuupalni lijek za liječenje upale i boli kod reumatskih bolesti, za smanjenje menstrualne boli te protiv vrućice.
U 20. stoljeću razvijene su brojne djelatne tvari slične salicilatima, poznate kao nesteroidni protuupalni lijekovi.
Cilj je bio učiniti ublažavanje boli još učinkovitijim, sa što je moguće manje nuspojava, a to je pak dovelo do razvoja natrijeva naproksenata.
Jesu li svi nesteroidni protuupalni lijekovi isti?
Kada vas boli i odlučite uzeti lijek protiv bolova, naravno da želite da brzo počne djelovati i da ima što manje nuspojava. Nesteroidni protuupalni lijekovi međusobno se razlikuju u pogledu početka djelovanja i sigurnosti.
Zbog svojih nuspojava u probavnom sustavu, acetilsalicilna kiselina – najstariji nesteroidni protuupalni lijek – više se ne preporučuje za liječenje boli, već se danas propisuje samo za prevenciju kardiovaskularnih komplikacija.
Zamijenili su ga noviji i sigurniji lijekovi koji imaju manje nuspojava i dulje djelovanje.
Nalgesin je poznat po svom brzom ublažavanju boli. Sadrži naproksen u obliku natrijeve soli koja se brzo otapa.
Još jedna dobra značajka naproksena je njegovo dugo vrijeme poluživota, što znači da mu djelovanje traje 8 do 12 sati, unatoč brzom početku. Dvije doze na dan obično su dovoljne za ublaženje boli.
NSAIL-i, kao i svi lijekovi, uzrokuju određene nuspojave. One se najčešće manifestiraju u probavnom sustavu – kao osjećaj težine u želucu.
Posljednjih godina zabilježene su moguće kardiovaskularne komplikacije, no i one su manje česte kod naproksena nego kod drugih nesteroidnih protuupalnih lijekova.
Također pročitajte: Po čemu se Nalgesin razlikuje od drugih lijekova protiv bolova
Miješanje različitih lijekova protiv bolova
Jako je važno da ne miješate sami različite lijekove protiv bolova. Određene kombinacije su dozvoljene (npr. paracetamol i nesteroidni protuupalni lijekovi), dok druge mogu biti opasne (npr. dva različita nesteroidna protuupalna lijeka).
Liječnici su primijetili da neki bolesnici uzmu jedan lijek za glavobolju, a drugi za bol u leđima, ponekad i oba u isti dan. Ne razumiju rizik takvog ponašanja.
Puno je bolje jednostavno odabrati jedan lijek protiv bolova koji učinkovito ublažava bol i može se koristiti za različite probleme.
Jedan takav lijek protiv bolova koji se može „univerzalno“ primjenjivati je naproksen.
Ako želite istovremeno uzeti nekoliko različitih lijekova, najprije se savjetujte s liječnikom ili ljekarnikom..
Nesteroidni protuupalni lijekovi međusobno se razlikuju po početku djelovanja i sigurnosti.
Vrlo je važno da sami ne miješate različite lijekove protiv bolova.