Oko 80% ljudi osjeća akutnu bol u donjem dijelu leđa (križima) koja obično traje dva ili tri tjedna barem jednom tijekom njihova života.
Bol u donjem dijelu leđa uglavnom se javlja zbog ozljeda uzrokovanih podizanjem teških predmeta, naglim i nezgodnim pokretima ili stresom koji uzrokuje napetost u mišićima leđa te pokreće ili pogoršava bol u donjem dijelu leđa.
Kad je bol u križima kratkotrajna i jednostavna, obično nije potrebno ići k liječniku. Ako možete u potpunosti pomicati leđa, trebate provoditi što više redovite i svakodnevne tjelesne aktivnosti.
Također se preporučuju vježbe s pozitivnim učinkom na donji dio leđa. Pogledajte naša videa u kojima su prikazane vježbe koje su pripremljene u suradnji s fizijatrom i fizioterapeutima u Termama Dolenjske Toplice.
Položaji koji ublažavaju jaku bol u donjem dijelu leđa
Ako osjećate jaku bol, mirujte dva do tri dana. Nakon perioda mirovanja, možete polako početi s sljedećim vježbama koje mogu pomoći ublažiti bol.
Osnovne vježbe za donji dio leđa
Ove vježbe namijenjene su ljudima s boli u donjem dijelu leđa koja je uzrokovana ozljedom, operacijom, degenerativnim promjenama ili naprezanjem, kao i svima koji žele spriječiti bol u donjem dijelu leđa.
Ove vježbe trebate izvoditi najmanje pet puta tjedno te barem 20 minuta dnevno. Pogledajte naš video.
Vježbe za aktivnu pauzu na radnom mjestu
Mnoga radna mjesta povezana su s dugotrajnim sjedenjem pred računalom, a to može štetno utjecati na vaše zdravlje jer:
- uzrokuje bol u vratu i leđima,
- povećava rizik za razvoj kardiovaskularnih bolesti i raka,
- pogoršava vam raspoloženje.
Sjedenje se ne može potpuno izbjeći, no možete početi raditi jednostavne vježbe koje vam mogu uvelike pomoći da spriječite ili čak umanjite dugoročne učinke sjedenja. Pogledajte naš video.
Preporučuju se vježbe s pozitivnim učinkom na donji dio leđa.
Praktičan letak s vježbama za kralježnicu
Kliknite ovdje ako želite preuzeti letak.
UPOZORENJE: Ne odgovaraju sve vježbe svima. Savjetujte se sa svojim liječnikom obiteljske medicine, fizijatrom ili fizioterapeutom o vježbama koje su prikladne za vas.
Ako osjećate jaku bol koja ne prolazi nakon jednog ili dva tjedna, bol uzrokovanu padom, udarcem ili prometnom nezgodom, ili bol praćenu osjećajem obamrlosti u nogama i smanjenom snagom u mišićima nogu, obratite se liječniku.