Iskustvo i nošenje s boli | izv. prof. prim. dr. sc. Ivan Radoš, dr. med.

Kronična bol: Skriveni teret koji pogađa svakog petog stanovnika

Gotovo svaki peti stanovnik Hrvatske pati od kronične boli. Prema rezultatima ankete, 18% ispitanika svakodnevno osjeća kroničnu bol.

Kada se tom broju pridoda postotak onih koji bol osjećaju nekoliko puta tjedno ili mjesečno, incidencija kronične boli prelazi 20%. To predstavlja značajan financijski teret za zemlju, osobito jer je većina ispitanika radno sposobno stanovništvo.

Razlika između akutne i kronične boli

Dok akutna bol ima zaštitnu ulogu i upozorava na moguće ozljede (npr. ruka na vrućem štednjaku), kronična bol nema pozitivan učinak.

Naprotiv, negativno djeluje na sve organske sustave: pojačava rad srca, povisuje krvni tlak, ubrzava srčanu frekvenciju, otežava disanje i iskašljavanje, uzrokuje zadržavanje natrija, te pojavu anksioznosti i depresije.

Bol u leđima sve je češće povezana sa sjedilačkim načinom života

Čak 74% ispitanika s kroničnom boli pati od bolova u leđima. S obzirom na sve veći broj radno aktivnog stanovništva koje radi sjedeći posao, mnoge kronične dijagnoze povezane su s radnim mjestom.

Nije stoga čudno da u ambulantama za bol imamo više pacijenata s bolnom kralježnicom koji rade uredski posao nego fizičkih radnika.

Nažalost, samo 7% bolesnika traži pomoć liječnika za navedene bolove, što je poražavajuće. Bolesnici nepotrebno trpe bol koja, zbog neodgovarajućeg liječenja, može prijeći u neuropatsku bol, koju je kasnije mnogo teže liječiti.

Rizik neadekvatnog liječenja boli povećava se ukoliko se pri liječenju boli ne slijede stručni savjeti

Čak 20% pacijenata koristi lijekove koje su im savjetovali prijatelji ili obitelj. U kliničkoj praksi svakodnevno se susrećemo s anegdotalnim primjerima primjene lijekova po preporuci prijatelja. Osim što mogu biti neučinkoviti, preporuke nestručnih osoba mogu biti i opasne po život, osobito za pacijente s komorbiditetima.

Čak 28% ispitanika dozira lijekove po vlastitoj procjeni, ne držeći se savjeta liječnika ili ljekarnika. Pacijenti često zbog neučinkovitosti terapije povećavaju dozu lijeka iznad maksimalne dnevno dopuštene doze, čime se povećavaju rizici od nuspojava i komplikacija.

Ne znaju da bi kombinacijom dvaju lijekova u manjoj dozi terapija bila učinkovitija i sa znatno manjim nuspojavama.

Bol vrlo često ima znatan utjecaj na kvalitetu života

Osim fizičke boli, pacijenti često trpe i zbog neodgovarajuće primjene lijekova, što utječe na kvalitetu života. Čak 43% ispitanika izvještava da im je svakodnevna aktivnost smanjena zbog boli, što se odnosi na radnu produktivnost i angažman u obitelji.

Nažalost, oko 20% pacijenata smatra da nemaju podršku liječnika i najbližih u liječenju boli. Zbog toga se osjećaju izolirano i izgubljeno, ne znajući kome se obratiti za pomoć.

Čak 25% ispitanika prijavljuje smanjeno raspoloženje nekoliko puta mjesečno47% ispitanika osjeća razdražljivost31% povećan stres, a 15% anksioznost. Svaki četvrti pacijent zbog boli je morao propustiti važan događaj, što vodi do razočaranja i bezvoljnosti.

Uzimanje pauza i punjenje baterija potrebno je za indirektno liječenje boli

Za “punjenje baterija” uslijed boli i psihičkih posljedica, potrebno je povremeno uzeti pauzu. Gledanje dobrog filma, čitanje knjige, uživanje u društvu dragih ljudi, bavljenje sportom ili šetnja u prirodi dobre su opcije za indirektno liječenje boli.

Multidisciplinarni oblici liječenja boli, koji postoje više od četrdeset godina u najboljim centrima za liječenje boli u svijetu (u Hrvatskoj od 2014. godine u KBC-u Osijek), primjenjuju ovaj pristup jer bol utječe na mnoge aspekte života.

Da bismo liječili kroničnu bol, moramo djelovati na sve te aspekte kako bismo smanjili fizičku bol. “Punjenjem baterija” i kvalitetnijim provođenjem slobodnog vremena, podižemo prag za bol i smanjujemo fizičku bol.

O boli i liječenju boli potrebno je razgovarati

O mehanizmima nastanka i liječenju boli treba više govoriti među stanovništvom kako bi se senzibilizirali na važnost liječenja boli i shvatili da bol ne treba trpjeti. Potrebno je poboljšati znanje o razlikama između pojedinih analgetika koji se mogu kupiti u ljekarnama jer nisu svi jednako dobri za sve pacijente.

Naproksen natrij npr. ima najbolji kardiovaskularni profil u odnosu na ostale nesteroidne protuupalne lijekove, što je posebice važno za pacijente s arterijskom hipertenzijom ili srčanim bolestima.

Edukacija o liječenju boli važan je korak prema učinkovitom liječenju boli

Život bez boli temeljno je ljudsko pravo i svaki čovjek ima pravo na život bez boli. Bolje znanje liječnika kroz sistematizirane edukacije iz medicine boli, kao i edukacija pacijenata u sklopu multidisciplinarnog liječenja, doprinijet će boljem liječenju boli i zadovoljnijim pacijentima.

izv. prof. prim. dr. sc. Ivan Radoš, dr. med.

REFERENCE
1. Sevelius H et al. Bioavailability of Naproxen Sodium and its Relationship to Clinical Analgesic Effects. Br J Clin Pharmacol 1980;10: 259-63.
2. Nalgesin SmPC.

NAPOMENA
Prije upotrebe pažljivo pročitajte uputu o lijeku, a o rizicima i nuspojavama upitajte svog liječnika ili ljekarnika.

Krka, d. d.

Sva prava pridržana. Krka, tovarna zdravil, d. d., Novo mesto