Bolna uganuća i iščašenja
Ozljede mišića i zglobova uključuju uganuća i iščašenja, koje karakterizira iznenadna bol i oticanje zahvaćenog mišića ili zgloba.
Uganuće
Uganuće je istegnuće tetiva koje povezuju susjedne kosti. Uloga ovih tetiva je stabilizacija zgloba i sprječavanje njegove pretjerane pokretljivosti. Uganuća nastaju pri naglim promjenama smjera kretanja zgloba ili pri udarcima. Najčešća su uganuća gležnja i koljena.
Prema intenzitetu boli, uganuća možemo podijeliti
Lagano uganuće
Zglob je osjetljiv i bolan, osobito pri kretanju. Javlja se blagi otok.
Umjereno uganuće
Zglob je osjetljiv i bolan te teško pokretljiv. Oslanjanje na njega daje nam osjećaj nestabilnosti. Javlja se oteklina.
Jako uganuće
Zglob je bolan i jako otečen, ne možemo se osloniti na njega, koža na oboljelom mjestu je blijeda. Vrlo je teško razlikovati ozljedu od prijeloma kosti ili iščašenja, koji zahtijevaju liječničku pomoć.
Kada trebamo posjetiti liječnika?
Moramo hitno posjetiti liječnika ukoliko se javlja:
- pucketanje u zglobu
- nemogućnost pomicanja oštećenog zgloba
- jaka oteklina
- povišena tjelesna temperatura
- toplina i crvenilo (infekcija) na zahvaćenom mjestu
Što možemo učiniti sami?
Odmor
Oporavak je brži ako se tijekom prvih 24 do 48 sati izbjegavaju nepotrebni pokreti zahvaćenog gležnja. Time se sprječava daljnje oštećenje.
Hlađenje
Ozljedu moramo što prije ohladiti ledom kako bismo usporili oteklinu i ublažili bol. Na ozlijeđeno mjesto prvo stavimo komad tkanine, zatim led. Nemojte nanositi led izravno na kožu jer lako može izazvati ozebline. Oboljelo mjesto potrebno je hladiti više puta kroz dan.
Imobilizacija
Čvrsto zamotajte ozlijeđeni gležanj, ali ne prečvrsto. Važno je da zavoj ne ometa cirkulaciju krvi. Preporuka je koristiti elastični zavoj od nožnih prstiju do sredine potkoljenice.
Povišeni položaj
U početnim fazama oporavka (prva dva dana) nogu s ozlijeđenim gležnjem podupiremo jastucima.
Preporuka je što prije započeti s liječenjem boli i upale koja nastaje kao posljedica ozljede. Simptomi ozljede mogu trajati od jednog do četiri tjedna, dok se posljedice većih ozljeda mogu osjećati još mjesecima. Preporuka je koristiti oralne nesteroidne protuupalne lijekove poput Nalgesina te lokalne pripravke. U slučaju težih ozljeda potrebna je fizioterapija s kojom se započinje dan-dva nakon ozljede.
Iščašenje
Bol je obično akutan i nestaje za 2 do 3 nedelje.
Iščašenje podrazumijeva ozljedu kod koje je došlo do naglog potpunog odvajanja krajeva dvije kosti koje su međusobno povezane zglobom.
Ovo izobličenje zgloba je vidljivo i izrazito bolno. Pokreti su ograničeni, a često postoji otok i hematom.
Do iščašenja zgloba može doći bilo gdje na tijelu, ali neki su zglobovi skloniji iščašenju. Najčešća su iščašenja ramena, lakta, čeljusti, palca na ruci te kuka.
Ako nakon početnog iščašenja zgloba zaostane slabost zglobne čahure i okolnih mekih tkiva, neznatna sila može dovesti do novog iščašenja.
Kada trebamo posjetiti liječnika?
Moramo hitno posjetiti liječnika ukoliko se javlja:
- pucketanje u zglobu
- nemogućnost pomicanja oštećenog zgloba
- jaka oteklina
- povišena tjelesna temperatura
- toplina i crvenilo (infekcija) na zahvaćenom mjestu
Nalgesin je pravi odabir za bol nakon manjih uganuća i iščašenja
Ako osjećate jaku bol u zglobovima, možete si pomoći tako da uzmete Nalgesin, lijek protiv bolova, a preporuka je da ga uzmete na vrijeme kako bol ne bi posla jaka i samim time teža za liječiti . Pravovremeno liječenje smanjuje vjerojatnost da će vam kasnije trebati jače doze.
Djelatna tvar u lijeku Nalgesin je naproksen (u obliku natrijeve soli), koji se brzo otapa i omogućuje brzo ublaženje boli.
Nalgesin ima prednost dugotrajnog djelovanja na ublažavanje boli do 12 sati, što znači da je dovoljno uzimati ga dva puta dnevno. To je važno kod boli u zglobovima jer liječenje obično traje dulje. Dugotrajno djelovanje lijeka Nalgesin od 12 sati, pomaže vam da spavate bez boli i dobro se odmorite tijekom noći.
Djeluje i protuupalno, smanjujući upalu koja je također česta kod bolova u zglobovima.
Uobičajena doza je 1 tableta svakih 8-12 sati. Ako je bol jača, možete započeti tako da uzmete dvostruku dozu – 2 tablete lijeka Nalgesin odjednom. Nakon 8-12 sati nastavite daljnje liječenje 1 tabletom. Maksimalna dnevna doza su tri tablete.
SAZNAJTE VIŠE